Studentská Akademie

Performance s Darinou Alster

Tématem výtvarné dílny byla performance, nebo také happening. Od 60. let minulého století se těmto disciplínám věnuje aktivně mnoho současných umělců. Hostem Jany Babincové byla umělkyně Darina Alster, která své myšlenky realizuje v jednotlivých představeních. Na workshopu se studenti dozvěděli, jak díky performance změnit dosavadní situaci těla, vybočit z běžné reality. Stali se jiným člověkem, hrdinou, bytostí, oživlým předmětem nebo myšlenkou. Povídalo se nejen o osobnostech světové performance, ale také o možnostech projevu - mluvících automatech, vibrujících kostýmech, třetím pohlaví, robotech atd. Myšlenky byly úspěšně uvědeny do akce....

Jedním ze zmíněných světových performerů byl Stelios Arcadiou známý jako Stelarc, který si nechal na předloktí naroubovat z chrupavky vytvořený boltec. Svůj čin komentuje jako jeden z možných kroků rozšíření tělesné formy.

Australan Stelarc narozený na Kypru tvrdí, že nejvíce práce mu dalo najít chirurga, který by se nezdráhal operaci provést. Většina lékařů ho odmítla s tím, že ani z hlediska zdravotního ani psychologického takový zákrok nepotřebuje.

Stelarcovi trvalo několik let, než našel odvážného lékaře. O svém plánu hovoří už od roku 2003, loni na podzim proběhla poslední operace. Po květnové premiéře představil svoje tělesné vylepšení při zahájení výstavy v Centru pro život v britském Newcastleu.

Ucho pochopitelně nefunguje; ovšem Stelarc v další fázi plánuje nechat si do něj implantovat mikrofon, který by zachycoval a následně umožňoval zájemcům přes internet poslech toho, co třetí ucho "slyší".

V kariéře jedenašedesátiletého umělce nejde v žádném případě o nějaký výstřelek, pokoušení hranic těla tvoří základní linku jeho tvorby. Sám tvrdí, že v době technologií v sobě lidské tělo mísí jak hnilobnou zátěž zombie, tak hypermoderní prvky kyborga.

Fotografie z tohoto workshopu můžete zhlédnout buďto níže nebo ZDE

Galerie

Fotografie.

Komentáře