Studentská Akademie

Dokumentární "sprint" 19.4.

Sešli jsme se na recepci studia FAMU, kde se nás tentokrát potkal opět pěkný počet. Sedmnáct studentů, dva dokumentaristé a dvě kamery. Jedno téma: Velká jarní cyklojízda iniciativy Automat na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Rozdělili jsme se do dvou skupin. Jedna pod vedením mladé a nadějné dokumentaristky Terezy Reichové a druhá s přispěním stejně talentovaného Martina Kohouta.
Tvůrčí přístup byl jasný. Poskytnout možnost každému členu skupiny podílet se na utváření našeho dokumentárního pokusu. Tereziina skupina zavedla pravidlo „dej sem kameru“, podle kterého každý kdo dostal zajímavý nápad, mohl se kamery chopit a snímat akci. Martinova skupina zase přišla s otázkou, kterou kladla účastníkům jízdy. Ptali jsme se policistů, dětí, mladých, starých, recesistů. Často jsme se dostávali do absurdních situací. Jako když se studenti s kamerou v ruce ptali automobilisty na blikačkách, kterému bylo zapovězeno projet kolem Žižkovské věže, protože kolem něho projížděl desetiminutový peleton, „proč tady jste?“.
V postraních uličkách se náš sprint za záběry stával až heroickým, to když kolem nás po mokré dlažbě nekompromisně šlapaly na plyn naštvaní řidiči. Rozpršelo se. My jsme však měli natočeno. Každá ze skupin byla omezena třiceti minutami kvůli střihu. Schovali jsme se tedy před deštěm k teplému čaji a domlouvali se na dílnu filmového střihu 3. května, kdy oba krátké filmy společně sestříháme a nahlédneme do tajemství filmové střižny ve Studiu FAMU.

FILMY:Galerie

Fotografie.

Komentáře