Studentská Akademie

Literatura a Film v praxi

Filmová akademie se tentokrát podívala na zoubek literatuře ve spojení s filmem. Na oko snad fádně teoretické téma ve skutečnosti ale poutavé a přitahující velký zájem. Přivítali jsme mezi námi mnoho nových tváří, a ty se přirozeně zapojili do debaty a splynuly s okolím.
Na dílně byl hostem mladý spisovatel a scénárista Jaroslav Žváček. Rodák ze Šumperka přečetl první kapitolu své novely, která všechny přítomné velice pobavila a zaujala. Autorské čtení vyvolalo vřelou debatu, od které jsme se posunuli k lopotě scénáristy při práci na filmové adaptaci.
Sami studenti přicházeli s konkrétními příklady zfilmovaných knih, které jsme mezi sebou hodnotili a srovnávaly jejich kvality. Mluvilo se o titulech jako „Přelet nad kukaččím hnízdem“, Kafkově „Procesu“ a „Zámku“, o donu Quijotovi a mnoha dalších.

Od diskuze jsme přešli ke konkrétnímu příkladu, který vždy vydá za mnoho slov. Přečetli jsme si úryvek z knihy Roalda Dahla „Fantastic Mr. Fox“ a vzápětí jsme pustili začátek stejnojmenného filmu od Wese Andersona. Jediným problémem byl čas samotný, protože studenti byli filmem natolik zaujatí, že by ho nejraději chtěli dokoukat.
Na místo toho jsme si našli čas na společnou diskuzi nad scénáři našich studentů. Natalie míří se svým scénářem k realizaci. Domlouvali jsme jednotlivé detaily jejího plánovaného natáčení v Brně. Vyslechli jsme si ale také úplně nový scénář, se kterým přišla dívka, která byla na naší dílně poprvé. Debata se protáhla dokonce přes čas.

Příští dílna by měla proběhnout v postprodukčním studia UPP. Je to ve Vršovicích a od exkurze a prohlídky si slibujeme mnoho. UPP je totiž špičkou ve svém oboru a prakticky všechny současné filmy jím prostě musí projít.

Sledujte facebook a internetové stránky kvůli upřesnění našeho„výletu do praxe“.

Jiří Forejt

Galerie

Fotografie.

Komentáře