Studentská Akademie

Dneska natočíš dobrý film i na mobilní telefon!

Přečtěte si rozhovor s Terezou Reichovou, který pro vás připravil redaktor internetového rádia Woe Jakub Hein a zároveň student Vyšší odborné školy publicistiky.

S lektorkou Studentské akademie Terezou Reichovou jsme si povídali o tom, jak to chodí na hodinách Filmové akademie i o současném dokumentu a možnostech, které nabízí mladým lidem. Zajímají vůbec studenty dokumentární filmy? A může takový středoškolák natočit vlastní dokument? I to se dozvíte v našem rozhovoru.

Kromě studia a natáčení taky učíš ve Studentské akademii. Byl to tvůj cíl, učit lidi dělat filmy?
To je všechno shoda okolností! Původně jsem si myslela, že mi to nepůjde, neuměla jsem si to představit. Učit je hrozně těžká věc. Jak je to složité, to vidím při studiu na FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzický umění). Každý člověk je individualita a něco mu může ublížit.

Máš nějaký recept, jak k výuce přistupuješ?
Jsem hodně zbrklá, a tak by mě nenapadlo, že zrovna já můžu učit. Ale nakonec je to vlastně moje výhoda, protože tím stáhnu ostatní lidi. Asi je vidět, že mě to tak baví. Jsem ráda, že můžu přijít s nápady, které nejsou jenom o filmu. Jsou to témata, díky nimž mohou studenti objevit dosud neznámá fakta a začít přemýšlet o nových věcech. To je můj klíč.

Vést vlastní hodiny je celkem vážné rozhodnutí. Souhlasila jsi hned?
Ne, hodně jsem to zvažovala. Přišlo mi to jako velká zodpovědnost, protože od toho můžete odradit třeba introvertní lidi. Nejsem pedagog, ani nemám dodělanou školu, nic takového. Jednou jsem ale spolupracovala s Dialogem Jesenius na takovém projektu, kdy jsme vyráběli informativní DVD. Tam jsem zjistila, že existuje Studentská akademie. Posléze jsem se tam vyskytla jako host, když to ještě vedl Jiří Forejt. Po jeho odchodu přišla nabídka, zda to nechci vést. Dost jsem to rozmýšlela. V jednu chvíli mi ale asi pět lidí radilo, abych do toho šla, protože to má smysl. Tak jsem nakonec souhlasila.

Akce Studentské akademie jsou pro studenty zdarma. Jaký přístup podle tebe mají lidé k bezplatnému vzdělání?
Právě to, že je celá Studentská akademie zadarmo, je podle mě úplně skvělý nápad. Může tam přijít kdokoli. To se mi líbí a přijde mi to jako klíčové pro celý ten koncept. Pokud Vám není třicet, tak je to otevřené a může to fungovat jako přípravka na FAMU, volnočasová aktivita, zkrátka úplně cokoli. Lidé si možná občas říkají, zda to není nějaké „prapodivné“, když je to celé zadarmo. Ale je to úplně zbytečné. Historie výtvarného umění je plná lidí, kteří podporovali dostupnost vysokých škol pro všechny.

A co samotné natáčení, to se také obejde bez peněz?
Dnes je na to vůbec nepotřebuješ. Vždyť se netočí na kinofilm! Každý má foťák. Nebo si ho lze kdekoliv opatřit. Všichni jsme začínali tak, že jsme si půjčovali vybavení. Dobrý film natočíš dneska i na mobilní telefon. Teď už mají tu startovní čáru všichni stejnou.

Může si například středoškolák úplně sám produkovat celý snímek?
Jasně, stačí mu jen počítač! Všechny v sobě mají nějaký program na střih. Jde jen o ten zápal – díky tomu mohou vznikat unikátní věci, které nejsou poznamenané žádnými učiteli nebo školami. Navíc je tady internet. Ten umožňuje obejít elity, které dříve určovaly, kdo může natáčet filmy. Je tu naprosto volné pole.
Když je snímek dobrý, tak na internetu sám letí a všichni ho vidí.

Natočit dokument tedy středoškoláci zvládnou. Ale chtějí se na něj také dívat, zajímá je vůbec tenhle žánr?
Určitě. Ale musí si přijít na to, že dokument dokáže být současný a provokativní. Není to přece nuda. Cílem není posadit před kameru pána, který vše odříká v jednom záběru. Kromě televize by k tomu ale měli studenty vést také učitelé už na středních školách.

Galerie

Fotografie.

Komentáře